Časté dotazy - veřejné kompostovací toalety

Jak fungují kompostovací toalety BIOCULTUS?

Fungování bezodpadových toalet BIOCULTUS je v praxi skutečně jednoduché. Základem je plastová, kompostovací nádrž s kapilárním dnem, kde dochází k separaci tuhého a tekutého odpadu. Nádrž, která je zároveň kompostérem, je napojena na nezávislý systém odvětrání zakončený robustním ventilátorem. Kompostování uvnitř nádrže probíhá zcela samostatně, obsah nádrže je vysoušen a díky kapilárnímu dnu je v nádrži udržována optimální vlhkost. Přebytečná vlhkost je odvedena do externí nádržky.

Kde mohu kompostovací toalety BIOCULTUS využít?

Veřejné toalety BIOCULTUS jsou ideálním řešením pro nedostupná místa, kde se pohybuje hodně lidí a kde není napojení na inženýrské sítě. Toalety fungují zcela autonomně bez chemie, vody, elektřiny a předpokladu běžné údržby a nenáročného servisu. 

Zapáchá kompostovací toaleta?

Právě že vůbec! Díky principu kompostování, vysoušení a odvětrávání je kompostovací toaleta BIOCULTUS zcela bez zápachu. Navíc za tím nestojí žádná chemie, protože tu v toaletách BIOCULTUS nenajdete. Pokud jsou dodržena základní provozní pravidla (kontrola kapacity odpadu, zásyp hoblinami atd.), zápachu se vůbec nemusíte obávat.

Jaká je dostupnost technické podpory a servisu pro toalety?

Běžnou údržbu toalety ponecháme na vás. Dáme Vám ale kompletní instrukce, návod k použití a odpovídající poradenství bude-li třeba. Provoz i údržba se tak pro Vás stává nenáročná. Velmi rádi Vám vše vysvětlíme a proškolíme.

Je design toalety jednotný?

Naše toalety je možné plně individualizovat a vybavit tím, co si jejich umístění žádá (do kabiny lze na přání umístit např. přebalovací pult). Barevně může být kabina přizpůsobena konkrétní lokalitě a estetickým požadavkům místa instalace.

Čím je toaleta vybavena?

Vnitřní vybavení toalety v základu zahrnuje solární LED osvětlení, zásobníky na toaletní papír a dezinfekci rukou a odpadkový koš. V případě dostupnosti elektrické sítě lze BIOCULTUS Public vybavit stálým osvětlením, nabíječkami mobilních zařízení, nebo systémem pro výběr poplatku za použití. Interiér je pak řešen obložením z povrchově upravených desek vyrobených z recyklovaných Tetra Pak obalů, které se vyznačuje vysokou pevností a nízkou absorpcí vzdušné vlhkosti. Uvnitř je uživatelům vše dobře známé, snad s výjimkou „splachování", které zajišťuje zásobník na zásypový materiál – hobliny.

Jaká je životnost toalety?

Při správné péči a údržbě je životnost toalety minimálně 25 let.

Co je prvním krokem před pořízením kompostovací toalety?

Ze všeho nejdříve je třeba vyhledat vhodné místo - aby bylo návštěvnicky lehce dostupné a zároveň vhodné pro provoz a obsluhu toalety. Důležitým údajem jsou také informace o návštěvnosti místa, sezónních vlivech apod.

Je potřeba stavebního povolení k instalaci toalety?

Pro instalaci toalety není nutné stavební povolení. Vždy záleží na konkrétní lokalitě a jejím charakteru. BIOCULTUS Public je odstranitelné dílo/stavba, která není pevně spojena se zemí

Co se bude dít, pokud se pro koupi toalety rozhodnu?

Kabinu dodáváme na klíč a instalace jednokabiny trvá přibližně jeden den. Před samotnou instalací je důležitá volba vhodného místa a stavební připravenost v rozsahu drobných zemních prací. Ty předpokládají menší výkop na ploše 4 m2 o objemu přibližně 3 m3 a dostupnost přibližně stejného objemu štěrku. Umístění kabiny možné jak do rovinatého, tak i zvlněného terénu. V případě, že máte vybrané místo, stačí si jen domluvit schůzku s naším technikem, kontaktujte nás.

Za jak dlouho mohu mít svůj BIOCULTUS?

Dodací lhůta je individuální, ale v zásadě jde všechno rychle. Je i v našem zájmu, aby výroba a instalace běžely jako na drátkách. Kabinu dodáváme běžně do 30 dnů od objednávky a instalace obvykle trvá 1 - 2 dny.

Jaké jsou možnosti výběru konfigurace toalety (počet kabin, bezbariérový přístup)?

BIOCULTUS Public je modulový systém. Od jednokabiny až po modul šesti kabin s celkovou zastavěnou plochou 24,6 m. Na jednotném půdorysu nabízíme plnou indvidualizaci v rozsahu materiálů a vybavení a také bezbariérové řešení. Zákaldními fasádními materiály je modřín nebo HPL desky. V interiéru používáme recyklované desky z obalů Tetra Pak, které mohou být nahrazeny překližkou, plechem či jiným zvoleným materiálem.

Je třeba dělat základy?

Není. Pevné ukotvení celé stavby obstará robustní konstrukce usazená ve štěrkovém loži na dubových impregnovaných pražcích. Tento způsob nahradí klasický betonový základ. Navíc tato varianta lehké, odstranitelné stavby nepoškozuje okolí a lze velmi snadno provést instalaci. Celou stavbu založíme snadno a podle jasného plánu.

Lze kabiny stavět vedle sebe?

Ano. Systém BIOCULTUS Public nabízí řešení až 6 kabin vedle sebe s možností obsloužit až stovky návštěvníků v jedné hodině, s celkovou zastavěnou plochou 24,6 m a jednorázovou kapacitou až několik tisíc uživatelů. Vše šetrně k přírodě a bez odpadu a stejným způsobem odstranitelné stavby s veškerým komfortem.

Jak často se musí vyprazdňovat nádrže?

Četnost vyprazdňování nádrží bude záviset na daném modelu toalety a na počtu osob, které jej používají. BIOCULTUS Public je vybavena finskou kompostovací technologií GREEN TOILET a základ tvoří dvě velkokapacitní nádrže o celkovém objemu 2 x 330 L, které dávají jednorázovou kapacitu až 1600-2000 (průměrně jedna nádrž má kapacitu 800-1000 použití). Skutečná kapacita závisí na řadě dalších faktorů, včetně teploty a větru (protože ty mají vliv na rychlost odpařování vlhkosti). Celkovou kapacitu lze navyšovat téměř donekonečna zakoupením dalších náhradních nádrží.

Co dělat s nádrží plnou odpadu?

Když je kompostovací nádrž plná, výměna trvá jen několik minut. Plnou nádrž vysunete tak, že ji nejprve odpojíte od ventilačního systému a externí nádrže na moč. V závislosti na konfiguraci kabiny je třeba uvolnit hrdlo, který spojuje záchodové prkénko s nádrží. Nyní můžete nádrže bezpečně vytáhnout. S plnou nádrží je doporučena manipulace ve dvou osobách.

Obecně doporučujeme, aby nádrž zůstala po vyjmutí z provozu kompostovat alespoň 6 měsíců, než ji vyprázdníte. Pokud potřebujete nebo si přejete vyprázdnit nádrž dříve, měl by být obsah přenesen do kompostéru, aby byl dokončen proces kompostování.

Co s výsledným odpadem?

V rámci kompostovacího procesu, při správném používání, vzniká surovina, kterou může zahrádkář běžně přidat do svého kompostéru, pokud je toaleta použita pouze privátně. V rámci veřejného sektoru je potřeba dodržet zákonné povinnosti. To co vzniká v rámci kompostovacích toalet není nijak legislativně ukotveno. V současné době máme doporučení, které říká, že se s výsledným materiálem je třeba nakládat jako s odpadem, který má být zařazen pod kódem „20 03 04 - kal ze septiků a žump“ nebo "19 08 05 - kaly z čištění odpadních vod" a odevzdat jej osobě oprávněné přijímat tento druh odpadu, nejlépe na kompostárnu. Jako provozovatel, jste povinni vyplnit písemnou informaci o odpadu.

Lze kompostovací toaletu používat i v zimě?

Kompostovací technologie Green Toilet pochází ze Skandinávie, z Finska a je určena pro celoroční použití.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz